Shenzhen Government Online
Chatbot
Yang Hong
Member of the Standing Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee; member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People's Government

Email: yhong@sz.gov.cn

Responsibilities

Be responsible for urban planning, land resources, housing and construction, construction services and government offices administration.

In charge of Shenzhen Urban Planning, Land and Resources Commission, Shenzhen Housing and Construction Bureau, Shenzhen Public Works Bureau and Shenzhen Government Offices Administration.

Biography

Yang Hong, born in June 1960, is a male ethnic Han from Guiding, Guizhou Province. He began his first job in December 1976 and joined the Communist Party of China in June 1984. He attended in-service graduate programs and was awarded a Master’s degree in Economics and an EMBA degree. 

1976.12-1980.09

Worker, Northwest Sichuan Mining Area Machine Repair Factory, Sichuan Petroleum Administration

1980.09-1984.08

Student majoring in Chinese Language and Literature, Department of Chinese Language and Literature, Sichuan Normal University

1984.08-1986.11

Staff Member, Cadre Administration Section, Organization Department of the CPC Nanchong Prefectural Committee, Sichuan Province

1986.11-1992.01 

Staff Member and Senior Staff Member of Division 1, Discipline Inspection Committee of the CPC Sichuan Provincial Committee 

(1990.02-1991.01: Temporarily served as the Deputy Secretary of the CPC Jiajia District Committee, Jianyang County, Sichuan Province)

1992.01-1995.11

Discipline Inspector, Deputy Director and Director (1994.05), Division 1, Discipline Inspection Committee of the CPC Sichuan Provincial Committee 

(1992.10-1995.11: Temporarily served as the Director of the Enterprises Management Department, Sichuan’s Liaison Office in Shenzhen)

1995.11-1996.12

Discipline Inspector (director level), Division 2, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

1996.12-1997.03

Deputy Director, Inspection Division 2, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee 

1997.03-1998.10

Deputy Director, Inspection Division 1, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

1998.10-2000.08

Head (deputy-director level) of the 3rd Discipline Inspection Group dispatched by the Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee and Shenzhen Municipal Supervision Bureau

2000.08-2001.08

Head (deputy-director level) of Inspection Division 2, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee 

(1998.09-2001.06: In-service graduate student majoring in World Economics, School of Economics, Nankai University)

2001.08-2005.05

Member of the Standing Committee, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

2005.05-2005.07

Deputy Secretary, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

2005.07-2011.11

Deputy Secretary, Discipline Inspection Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

Director General and Secretary of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal Supervision Bureau

2011.11-2012.01

Deputy Secretary, CPC Futian District Committee, Shenzhen 

Acting District Mayor of Futian, Shenzhen

2012.01-2013.04

Deputy Secretary, CPC Futian District Committee, Shenzhen 

District Mayor and Secretary of the Party Leadership Group of Futian, Shenzhen 

2013.04-2013.07

Secretary, CPC Longgang District Committee, Shenzhen 

2013.07-2015.05

Secretary, CPC Longgang District Committee, Shenzhen 

Chairman of the Standing Committee and Secretary of Party Leadership Group, Longgang District People’s Congress, Shenzhen 

(2011.10-2013.10: Attended an EMBA program of Cheung Kong Graduate School of Business and was awarded an EMBA degree)

2015.05-2015.08

Member, Standing Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

Member of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal People’s Government (2015.06)

Secretary, CPC Longgang District Committee, Shenzhen

Chairman of the Standing Committee and Secretary of Party Leadership Group, Longgang District People’s Congress, Shenzhen

2015.08-present 

Member of the Standing Committee, CPC Shenzhen Municipal Committee

Member of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal People’s Government

Yang Hong serves as a Member of the 5th and 6th CPC Shenzhen Municipal Committee.