Shenzhen Government Online
Chatbot
Wu Yihuan
Vice mayor of the Shenzhen Municipal People's Government

Email: wuyh@sz.gov.cn

Responsibilities

To be in charge of public health, family planning, culture, sports, tourism, press and publication, and radio, film and television.

In charge of: Municipal Health and Family Planning Commission, Culture, Sports and Tourism Bureau and Public Hospital Administration. 

To be responsible for contacting Municipal Chronicle Compilation Office and Red Cross Society of China Shenzhen Branch

Biography

Wu Yihuan, born in September 1962, is a female ethnic Han from Jiangyin, Jiangsu Province. She joined China Democratic League in August 1995 and began her first job in July 1984. She holds a master’s degree and is a Doctor of Management and a Senior Economist.

1980.09-1984.07

Undergraduate majoring in Agricultural Economics & Management, Department of Agricultural Economics, Anhui Agricultural College

1984.07-1985.09

Assistant Teacher and Lecturer, Anhui Hefei Rural Economic Management Cadre College

1985.09-1987.08

Postgraduate majoring in Agricultural Economics & Management, Department of Agricultural Economics, Northwest Agricultural University

1987.08-1991.08

Assistant Teacher and Lecturer, Department of Economic Management & Systems Science, University of Science and Technology of China

1991.08-1996.06

Deputy Manager, Henggang Township Investment Co. Ltd., Longgang District, Shenzhen

1996.06-1998.03

Deputy General Manager (Corporate representative), Henggang Township Investment Management Co., Longgang District, Shenzhen

1998.03-1998.10

Deputy Director General, Science and Technology Office, Henggang Township People’s Government, Longgang District, Shenzhen

1998.10-1999.04

Assistant of the Director-general, Economic Development Bureau, Longgang District People’s Government, Shenzhen

1999.04-2003.05

Deputy Chief, Nan'ao Township, Longgang District, Shenzhen (1999.09-2001.07: Majored in Agricultural Economics & Management at China Agricultural University, earning a doctoral degree; appointed as a division director-level official in April 2002)

2003.05-2006.10

Vice Chairwoman of the Standing Committee, Shenzhen Longgang District People's Congress (2003.09-2006.10: Deputy General Manager, Longgang District Investment Management Co.)

2006.10-2009.08

Deputy Chief, Longgang District People’s Government, Shenzhen

2009.08-2010.06

Chairwoman, Shenzhen Municipal Committee of China Democratic League; 

Deputy Chief, Longgang District People’s Government, Shenzhen 

2010.06-2012.06

Chairwoman, Shenzhen Municipal Committee of China Democratic League; 

Vice Mayor, Shenzhen Municipal People’s Government

2012.06-present

Vice Chairwoman, Guangdong Provincial Committee of China Democratic League; 

Chairwoman, Shenzhen Municipal Committee of China Democratic League; 

Vice Mayor, Shenzhen Municipal People’s Government; 

President, Red Cross Society of China Shenzhen Branch

Member of the Standing Committee of the 11th CPPCC Guangdong Provincial Committee