Shenzhen Government Online
Chatbot
Li Tingzhong
Member of the Party Leadership Group and secretary general of the Shenzhen Municipal Government;secretary of the Party Leadership Group and director of the General Office of the Shenzhen Municipal People's Government

Email: ltz@sz.gov.cn

Responsibilities

To assist the Mayor in charge of auditing; Tobe in charge of government information publication and policy research.

Departments he assists the Mayor to be in charge of: Shenzhen Audit Bureau.

In charge of: Development and Research Center of Shenzhen Municipal People’s Government, the overall work of the General Office of the Shenzhen Municipal Government.

To be responsible for contacting the Commissioner’s Office in Shenzhen of the National Audit Office.

Biography

Li Tingzhong, born in January 1961, is a male ethnic Han from Shantou, Guangdong Province. He entered the workforce in February 1978 and joined the Communist Party of China (CPC) in December 1986. He holds a Master’s Degree of Party School of the Guangdong Provincial Committee of CPC after completing an in-service graduate program. He is an Economist and a Senior Accountant.

1978.02-1983.01

Soldier, Engineering Corps 12th Regiment, Naval Logistics Department

1983.01-1984.01

Staff member, Shekou Industrial Zone, China Merchants Group of the Ministry of Transport

1984.01-1984.07

Staff member, Shenzhen Special Zone Daily

1984.07-1989.08

Employee and public servant (1987.12), Shenzhen Finance Bureau (1985.09- 1987.07: majored in finance at Shenzhen University) 

1989.08-1994.04

Senior Staff Member and Principal Staff Member (1992.03), Budget Division, Shenzhen Finance Bureau

1994.04-1997.04

Deputy Director, Local Revenue Management Division, Shenzhen Finance Bureau

1997.04-2001.08

Director, Local Revenue Management Division, Shenzhen Finance Bureau (1994.10-2000.07 Undergraduate and postgraduate majoring in Economics at the Party School of the Guangdong Provincial Committee of CPC)

2001.08-2006.04

Deputy Director General and member of the Party Leadership Group, Shenzhen Finance Bureau 

2006.04-2008.03

Deputy Director, Urban Construction and Environmental Resources Protection Working Committee, Standing Committee of the Shenzhen Municipal People's Congress 

2008.03-2010.06

Deputy Secretary General, Standing Committee of the Shenzhen Municipal People's Congress (2008.12 DirectorGeneral level); Deputy Chief Commander, Shenzhen Municipal Partner Assistance Front Command (2008.07)

2010.06-2010.08

Deputy Secretary General and member of the Party Leadership Group of the General Office, Shenzhen Municipal People’s Government; Deputy Chief Commander, Shenzhen Municipal Partner Assistance Front Command

2010.08-2012.07

Deputy Secretary General, Shenzhen Municipal People’s Government

2012.07-2015.07

Director General and Secretary of the Party Leadership Group, Shenzhen Housing and Construction Bureau; Deputy Director General and member of the Party Leadership Group, ShenzhenHuman Settlements and Environment Commission

2015.07-2015.08

Member of the Party Leadership Group and Secretary General, Shenzhen Municipal People’s Government;Secretary of the Party Leadership Group, General Office, Shenzhen Municipal People’s Government

2015.08- present

Member of the Party Leadership Group and Secretary General, Shenzhen Municipal People’s Government;Secretary of the Party Leadership Group and Director General, General Office, Shenzhen Municipal People’s Government

Li Tingzhong is a Member of the 6th CPC Shenzhen Municipal Committee.