Shenzhen Government Online
Chatbot
Huang Min
Vice mayor and member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People's Government

Email: huangm@sz.gov.cn

Responsibilities

Responsible for environmental protection, market supervision, quality supervision, food and drug supervision, intellectual property rights, civil affairs, water resources and meteorological work.

In charge of Shenzhen Human Settlements and Environment Commission, Shenzhen Market and Quality Supervision Commission, Shenzhen Civil Affairs Bureau, Shenzhen Water Resources Bureau and Shenzhen Meteorological Bureau. 

Be responsible for contacting Shenzhen Municipal Federation for the Disabled and Guangdong Yuegang Water Supply Co. Ltd.

Biography

Huang Min, born in August 1963, is a male ethnic Han from Puning, Guangdong Province. He joined the Communist Party of China in December 1985 and entered the workforce in August 1986. He is an engineer with a Master’s degree and a Ph.D. degree in Engineering. 

1982.08-1986.08

Student majoring in Port Construction Engineering, Department of Civil Engineering, Dalian University of Technology

1986.08-1987.11

Technician and Assistant Engineer, Zhenhua Port Enterprise Co. Ltd., Shenzhen Shipping Corporation  

1987.11-1996.12

Cadre, Traffic Office, Shenzhen Municipal People’s Government

Staff Member, Deputy Principal Staff Member (1991.04) and Principal Staff Member (1993.08), Shenzhen Municipal Transport Bureau 

1996.12-1999.09

Deputy Director, Traffic Division, Shenzhen Municipal Transport Bureau (1998.08-1999.01: Attended the third session of a training course in Hong Kong organized by the Organization Department of the CPC Shenzhen Municipal Committee)

1999.09-2001.08

Director, Traffic Division, Shenzhen Municipal Transport Bureau (1998.12-2001.01: Postgraduate majoring in Transport Engineering at School of Transport, Southwest Jiaotong University; 2001.01-2001.09: Selected by the Organization Department of the CPC Shenzhen Municipal Committee to participate in the 8th batch of discipline inspection of the Discipline Inspection of the CPC Shenzhen Municipal Committee)

2001.08-2008.01

Member of the Party Leadership Group and Deputy Director General, Shenzhen Municipal Transport Bureau

2008.01-2009.03

Secretary of the Party Leadership Group and Director General (2008.03), Shenzhen Municipal Transport Bureau (Port Bureau)

2009.03-2009.08

Secretary of the Party Leadership Group and Director General, Shenzhen Municipal Transport Bureau (Port Bureau)

Director, Administration Office, Shenzhen Municipal Airport Management Committee

2009.08-2010.06

Deputy Director General and Deputy Secretary of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal Transport Commission (Port Administration)

Director, Administration Office, Shenzhen Municipal Airport Management Committee

2010.06-2010.07

Deputy Director General and Secretary of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal Transport Commission (Port Administration)

Director, Administration Office, Shenzhen Municipal Airport Management Committee

2010.07-2015.07

Director General and Secretary of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal Transport Commission (Port Administration)

Director, Administration Office, Shenzhen Municipal Airport Management Committee 

(2010.10-2012.11: Attended an EMBA program at Cheung Kong Graduate School of Business and was awarded an EMBA degree; 2002.03-2014.12: Student majoring in Transportation Planning and Management in Southwest Jiaotong University, earning a Ph.D. degree in Engineering)

2015.07-2015.09

Secretary of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal Transport Commission (Port Administration)

Secretary, CPC Bao’an District Committee, Shenzhen

2015.09-2016.10

Secretary, CPC Bao’an District Committee 

Chairman of the Standing Committee, Bao’an District People’s Congress, Shenzhen

2016.10-2017.08

Secretary, CPC Bao’an District Committee, Shenzhen

2017.08-2017.09 

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal People’s Government

Secretary, CPC Bao’an District Committee, Shenzhen

2017.09-present

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group, Shenzhen Municipal People’s Government

Huangmin serves as a Member of the 6th CPC Shenzhen Municipal Committee and a Delegate to the 12th Guangdong Provincial Party Congress.