Shenzhen Government Online
Chatbot
Ai Xuefeng
Vice mayor and member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People's Government

Email: axf@sz.gov.cn

Responsibilities

Be responsible for development and reform, human resources, social security, foreign affairs, Hong Kong and Macao affairs, Taiwan affairs, overseas Chinese affairs and finance.

In charge of: Shenzhen Development and Reform Commission, Shenzhen Human Resources and Social Security Bureau, Shenzhen Foreign Affairs Office (Shenzhen Hong Kong and Macao Affairs Office), Shenzhen Taiwan Affairs Office, Shenzhen Overseas Chinese Affairs Office, Shenzhen Financial Services Office. 

Be responsible for contacting Shenzhen Central Sub-branch of the People’s Bank of China, China Banking Regulatory Commission Shenzhen Office, China Securities Regulatory Commission Shenzhen Office, China Insurance Regulatory Commission Shenzhen Bureau, Shenzhen Stock Exchange and financial institutions under the Central Government in Shenzhen.

Biography

Ai Xuefeng, born in August 1965, is a male ethnic Han from Anlu, Hubei Province. He joined the Communist Party of China in December 1984 and began his first job in August 1987. He holds a master’s degree in Economics.

1983.09-1987.07

Student majoring in Computer Science, Department of Computer Science and Engineering, Northeastern University of Technology

1987.08-1989.09

Assistant Engineer, Liaoning Printing Research Institute

1989.09-1992.02

Postgraduate student majoring in Monetary Banking, Graduate School of the People’s Bank of China

1992.02-1992.05

Cadre, Head Office, China Construction Bank

1992.05-1995.12

Deputy Principal Staff Member, Department 1, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council 

1995.12-1998.10

Deputy Director, Department of Hong Kong Economic Affairs, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

1998.10-2001.12 

Deputy Director General, Department of Hong Kong Economic Affairs, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council 

2001.12-2004.03

Deputy Director General, Department of Policy Research, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

2004.03-2010.11

Director General, Department of Policy Research, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council 

2010.11-2011.02

Deputy Secretary, CPC Shaoguan Municipal Committee

Acting Mayor, Shaoguan Municipal People’s Government

2011.02-2015.04

Deputy Secretary, CPC Shaoguan Municipal Committee

Mayor, Shaoguan Municipal People’s Government  

2015-present 

Vice Mayor of Shenzhen

Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government

Ai Xuefeng serves as a Member of the 11th CPC Guangdong Provincial Committee.